Dvě desítky pěstounských rodin z Ukrajiny našly bezpečný domov v bytech Heimstaden

Celkem 23 rodin, 83 dětí, dohromady 127 lidí. Díky dlouhodobé spolupráci neziskové organizace SOS dětské vesničky a společnosti Heimstaden nalezli ukrajinští uprchlíci nový domov v Havířově. Pěstounské rodiny mají za sebou náročnou cestu, která mnohdy trvala řadu dní.

„Bylo to velmi psychicky náročné zejména pro nejmenší děti. Evakuaci jsme koordinovali s ukrajinskými kolegy a vše doprovázelo velké emoční vypětí. Nevěděli jsme, kolik z nich cestu zvládne. Někteří do vlaku ani nenastoupili ze strachu, že je to příliš nebezpečné,“ vysvětluje ředitelka českých SOS dětských vesniček Jindra Šalátová.

Společně s SOS dětskými vesničkami, našimi kolegy i dalšími dobrovolníky jsme pro ně připravili už 30 vybavených bytů. „Cítíme velkou lidskou potřebu pomoci. Jsme svědky naprosto bezprecedentních událostí, které nemají v Evropě od druhé světové války obdoby,“ říká generální ředitel české pobočky Heimstaden Jan Rafaj.

Zvolili jsme jednu z lokalit v Havířově, kde máme kapacitu připravit dva i tři byty v jednom vchodě. Tím umožníme vícečetným rodinám zůstat pohromadě. Každý byt je vybaven základním nábytkem, který před příjezdem rodin montovali naši zaměstnanci ve spolupráci s Patrioty Moravskoslezského kraje a dalšími dobrovolníky z jiných organizací o víkendech a po pracovní době.

Od začátku války na Ukrajině jsme státu nabídli na 500 bytů pro uprchlíky, a to zcela zdarma. V současné době je jich obsazeno více než sto. Pro rodiny, které se zde snaží budovat nový život, pořádáme kurzy českého jazyka, akce pro děti a pomáháme jim hledat práci.

Zpět