Heimstaden nabízí 500 bytů pro rodiny z Ukrajiny, pomáhá i příbuzným svých ukrajinských zaměstnanců

Společnosti Heimstaden není lhostejný osud lidí, kteří opouštějí Ukrajinu kvůli válečnému konfliktu. Proto jsme Vládě ČR už ve čtvrtek nabídli stovky bytů, které poslouží k ubytování ukrajinských rodin prchajících ze své vlasti z důvodu ruské agrese. Nabízené byty se snažíme také vybavit, spolupracujeme s předními prodejci nábytku. První byty jsme už také připravili pro rodiny svých zaměstnanců, které přijíždějí z Ukrajiny.

„Vládu jsme kontaktovali už první den války na Ukrajině. Jako druhý největší poskytovatel nájemního bydlení v Evropě si velmi dobře uvědomujeme, jak důležitý je pocit bezpečí a střechy nad hlavou. A obzvlášť pro lidi s čerstvou válečnou zkušeností. Událostmi na Ukrajině se cítíme jako firma hluboce zasaženi a všichni chceme co nejvíc pomoci. Po celou dobu jsme v kontaktu jak s ministerstvem vnitra, tak se Správou uprchlických zařízení. Snažíme se vytvořit systém co nejefektivnější vzájemné koordinace tak, aby se všichni, kteří utíkají se svými rodinami před válkou a potřebují bydlení, dostali co nejdříve do námi nabídnutých bytů,“ popisuje generální ředitel české pobočky společnosti Heimstaden Jan Rafaj a dodává: „V první vlně jsme jich nabídli 500. Aktuálně řešíme s některými prodejci nábytku možnosti jejich rychlého vybavení. Budou-li další byty pro lidi z Ukrajiny potřeba, určitě jich zvládneme nabídnout další stovky.

V Heimstaden zaměstnáváme dvacítku ukrajinských řemeslníků. Bezprostředně po propuknutí válečného konfliktu jsme jim nabídli maximální a okamžitou pomoc. „Prvořadé je pro nás dostat rodiny našich kolegů do Česka a postarat se o ně. O víkendu jsme vypravili autobus na hranici s Ukrajinou, avšak bezpečnostní situace nám neumožnila převézt více než tři rodiny. Není možné je nyní z východu stáhnout, avšak stále hledáme možnosti, jak to udělat,“ říká Jan Rafaj. Zaměstnanci Heimstaden během víkendu vybavili 20 bytů pro ženy a děti svých kolegů z Ukrajiny. Mimo základního nábytku a nádobí pro ně nakoupili potraviny a drogistické potřeby na první dny pobytu v Česku. „Jakmile opadne největší stres, bude potřeba jim pomoci s dalšími kroky. Dohodli jsme se s humanitární organizaci ADRA v Havířově na koordinaci lékařské péče, pomoci s vyhledáním školy, vyřízením potřebných dokladů apod. Vše se rodí velmi rychle, až následující dny ukážou, co bude potřeba dále,“ dodává Rafaj.

Rychlé ubytování nabízíme i ukrajinským rodinám z dalších firem z Moravskoslezského kraje, se kterými spolupracujeme.

Zpět