Heimstaden otestuje nové technologie na výrobu elektřiny

Společnost Heimstaden do konce roku instaluje v Ostravě první fotovoltaické elektrárny. Cílem je zajistit částečnou nezávislost na dodavateli elektřiny a mít vlastní „zelený zdroj“. Takto vyrobenou elektřinu budeme moci v budoucnu využít i na výrobu tepla, které by mohlo být ve srovnání s cenami na trhu levnější až o 20 procent.

V rámci osmi pilotních projektů instalujeme fotovoltaické elektrárny na střechy bytových domů, v některých případech včetně bateriových úložišť. U vybraných projektů chceme zmíněné technologie propojit i s nabíjecím bodem pro elektromobily, o které je stále větší zájem. Elektřina vyrobená fotovoltaikou by v první fázi zajišťovala pokrytí nákladů na osvětlení společných prostor domů a na případný provoz výtahů či tepelných čerpadel.

Zařízení instalujeme na různých typech nemovitostí ještě letos, dotkne se asi 150 bytů. Nutné je vyzkoušet prostorové a konstrukční možnosti domů a technickou náročnost. „Pokud se pilotní projekty prokáží jako životaschopné, což očekáváme, budeme umět instalovat desítky fotovoltaických elektráren na střechách našich domů ročně,“ říká generální ředitel české pobočky Heimstaden Jan Rafaj.

Zpět