Přes dva a půl tisíce dobrovolníků uklidilo Beskydy. Vysbírali 15 kontejnerů odpadu

terní sváteční den neprobíhal jen ve znamení oslav české státnosti. V Beskydech se konal již 6. ročník největší úklidové akce Poděkuj horám, jíž je naše společnost tradičním a hrdým partnerem. Přes dva a půl tisíce dobrovolníků včetně zaměstnanců Heimstaden sbíralo pohozený odpad na 13 stanovištích v 9 beskydských lokalitách. Celkem se jim podařilo nashromáždit 15 velkoobjemových kontejnerů odpadu.

Plasty a obaly od jídla nebo nápojů, to byly nejčastější odpadky, které nosili dobrovolníci na sběrná místa. Na stanovištích nejprve dostali pytle a rukavice, následně procházeli lesy i chatové osady. Vysbíraný odpad obce svezly na skládky a k dotřídění. „Letos jsme se dohodli s majiteli lesů, že nám pomohou vytipovat problematická místa. Podle toho jsme vyrobili mapky a doporučovali trasy sběru,“ říká Kateřina Piechowicz z pořádajícího spolku Čisté Beskydy.

Nejkurióznějšími nálezy v horských lesích byly například obrovský koberec, oblečení, boty či plážové nafukovací lehátko. Pořadatelé jejich nálezce ocenili speciální odměnou.

Sběr byl pojatý zážitkovou formou, aby bavil především děti. Na stanovištích byl pro ně připraven speciální program. Odpoledne akce pokračovala koncertem kapely Buty na ostravické pile, který byl symbolickým poděkováním všem dobrovolníkům za zapojení do úklidu. Součástí programu bylo také vystoupení beskydských starostů, kteří jednomyslně podpořili výzvu návštěvníkům hor. Žádají v ní, aby byli ohleduplní a nezdráhali se upozornit i ostatní turisty na to, jak je třeba se v přírodě chovat.

 

Zpět