Ubytovali jsme už 250 rodin z Ukrajiny. Pomáháme jim také najít práci nebo lékaře

Byty se základním vybavením, desítky setkání s ukrajinskými rodinami, pomoc s hledáním práce, škol nebo lékařů – nejen tak vypadá naše pomoc lidem prchajícím před válkou na Ukrajině.

Hned první den válečného konfliktu na Ukrajině jsme Vládě ČR nabídli 500 bytů pro ukrajinské uprchlíky. Za dva měsíce se díky skvělé spolupráci s krajem a obcemi už podařila obsadit polovina. „Běžně pronajímáme nezařízené byty, ale je zřejmé, že ukrajinští uprchlíci přicházejí často jen s příručním zavazadlem a bez možností si jej vybavit. Z toho důvodu jsme každý byt na vlastní náklady opatřili alespoň základním nábytkem, ložním prádlem, kuchyňskými potřebami a trvanlivými potravinami,“ říká generální ředitel české pobočky Heimstaden Jan Rafaj.

Heimstaden svým klientům nenabízí jen byty, ale i řadu doprovodných služeb. V minulosti jsme založili a financujeme například Centrum pro podporu podnikání, komunitní centra, agenturu práce a nyní dokonce připravujeme otevření sociálního podniku. Vše je nyní k dispozici i Ukrajincům, aby se co nejrychleji adaptovali na život v Česku.

Skupina Heimstaden už vloni představila celosvětovou spolupráci s organizací SOS dětské vesničky, kdy ročně věnuje 100 euro za každý byt na pomoc ohroženým dětem. Mimo to letos uvolnila dalších zhruba 40 milionů korun jen na pomoc lidem z Ukrajiny. I díky tomu v Havířově našlo bezpečné domovy 24 pěstounských rodin. „Jedná se někdy až o 15členné rodiny, které měly velmi specifické požadavky na bydlení a kterým jsme velmi složitě hledali bydlení tak, abychom rodinu ponechali pohromadě. To se nám nakonec podařilo a děti z těchto rodin již začaly chodit do místních škol. Program by nemohl být úspěšný bez intenzivní podpory a denní terénní práce zdejší organizace SOS dětské vesničky, která v Havířově vznikla teprve vloni a se kterou úzce spolupracujeme,“ dodává Jan Rafaj.

O bydlení u Heimstaden mohou lidé z Ukrajiny žádat prostřednictvím speciálně zřízené tel. linky obsluhované rodilým mluvčím z Ukrajiny na čísle 702 296 518.

Zpět