V Havířově vznikla pobočka SOS dětských vesniček

V Havířově otevřeli první pobočku organizace SOS dětské vesničky pomáhající ohroženým dětem v Moravskoslezském kraji. Bude nabízet služby pro pěstounské rodiny a podporu mladým, nezralým rodičům, sdělila Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden, s jejíž podporou se pobočka otevřela.

Ředitelka SOS vesniček Jindra Šalátová uvedla, že v projektu zaměřeném na pěstouny a jejich podporu je organizace schopna nabízet dostupné a dotované bydlení pěstounům, kteří pečují o sourozenecké skupiny. „Posláním projektu je podporovat pěstouny v péči o přijaté děti v oblastech, které jsou pro náhradní rodinnou péči specifické, nabízet řešení v obtížných situacích a pomáhat je zvládat, ale díky spolupráci s Heimstaden také vytvářet bezpečné zázemí,“ uvedla Šalátová.

Další projekt je podle ní svým zacílením první svého druhu v Česku. Bude vyhledávat mladé rodiny, jimž hrozí odebrání dítěte, nebo maminky, které zvažují, že dítě odloží, protože od okolí nemají dostatečnou podporu. „Jeho smyslem je tyto mladé rodiče maximálně podpořit, aby dětem vytvořili bezpečné a milující prostředí,“ uvedla Piechowicz. SOS vesničky připravují ve spolupráci s firmou Heimstaden vybavené malometrážní byty, kde budou rodiče procházet půlročním intenzivním tréninkovým programem.

Heimstaden je realitní společnost, která v Česku vlastní především více než 42500 bytů převážně po OKD v Moravskoslezském kraji. SOS vesničkám poskytne Heimstaden každoroční dar 100 eur (přes 2500 Kč) za každou bytovou jednotku, kterou vlastní, tedy ročně přes 11 milionů eur (přes 277 milionů Kč).

SOS dětské vesničky pomáhají ve 135 zemích světa. První SOS dětská vesnička na světě vznikla v roce 1949 v Rakousku. V Česku začala první dětská vesnička fungovat v roce 1970 v Doubí (dnes součást Karlových Varů).

Zdroj: Náš REGION - Moravskoslezsko

Zpět