Jak na spoušť

Průvodce úklidem pro rodiny s dětmi

Ačkoli bychom své malé miláčky za nic na světě nevyměnili, domácnost, kde hospodaří, občas přes veškerou naši snahu připomíná hotovou spoušť.
Hračky rozházené všude možně, otisky ručiček, lepkavé skvrny na každém povrchu a další záhadný nepořádek vznikající jakoby z ničeho nic. Žádný strach, milí rodiče! Poradíme vám, jak doma lépe udržet pořádek, přestože máte malého divocha či divochy.

Nezapomeňte, že úklid domácnosti s dětmi je maraton, nikoli sprint. Smiřte se s tím, že nikdy nebude dokonale uklizeno, a radujte se z malých vítězství. Užívejte si chvíle, kdy je doma neobvykle čisto. Se špetkou humoru, kreativity a spoustou týmové práce nejen přežijete, ale bude se vám i dařit. Veselý úklid!

Jak na spoušť

Udělejte z úklidu hru

Nastavte časovač na 60 sekund a nechte děti soutěžit v tom, kdo zvládne uklidit víc věcí, než zazní zvukový signál. Je to oboustranně výhodné: vám to pomůže a pro děti to bude zábavná, napínavá hra.

Do boje s drobky!

Zbytky jídla a drobky úplně všude, to je věčný problém. Zkuste to pojmout jako bojovku: vyzbrojte své ratolesti vysavačem a vyšlete je na lov drobků. Úklid se tak stane dobrodružnou výpravou a vy získáte malé pomocníky.

Vymezte herní zónu

Děti mají neuvěřitelnou schopnost proměnit každý prostor v hernu. Vymezte jim proto oficiální herní zónu. Vyhnete se tak minovému poli plnému kostiček lega, které číhají jen na to, až na ně uprostřed noci šlápnete.

Vynalézavé úložné prostory

Investujte do úložných prostor! Koše, závěsné organizéry na boty na zadní stranu dveří nebo využití starých regálů k odkládání hraček, to vše vám pomůže minimalizovat chaos.

Rozdělujte úkoly (a odměny!)

Vytvořte přehledné tabulky povinností a udělejte z domácích prací záležitost celé rodiny! Nechte děti vybrat si úkoly a za dobře odvedenou práci je odměňte samolepkami, pamlskem apod. Než se nadějete, budou se hádat, kdo vydrhne záchod.

Úklidové pětiminutovky

Jednou za čas vyhlaste úklidovou pětiminutovku, kdy se všichni pustí do co nejrychlejšího uklízení věcí na jejich místa. Možná ucítíte i příval adrenalinu – ale hlavně okamžitě zaznamenáte výsledky a možná se u toho pěkně nasmějete!