Odpojte se a relaxujte

Zdravé používání mobilních zařízení

V informačním světě plném technologií může být udržení zdravé rovnováhy mezi časem stráveným u obrazovek elektronických zařízení a mimo ně výzvou. Vědomý přístup k digitálním návykům však může zlepšit vaši pohodu, duševní zdraví, zkvalitnit vztahy a vést k hlubšímu propojení s okolním světem. Osvojte si několik praktických návyků a omezte používání mobilních telefonů a zařízení. Podpoříte tak své zdraví!
Uvědomělým přístupem si rovněž vytvoříte zdravější vztah k technologiím. Odpojte se, odpočiňte si a znovuobjevujte radost ze života v přítomném okamžiku.

Nastavení digitálních hranic

Začněte tím, že si určíte konkrétní dobu během dne, kdy se odpojíte od všech zařízení. Může to být například během jídla, hodinu před spaním a podobně.

Vypnutí oznámení

Mějte kontrolu sami nad sebou, nenechte se ovládat svým mobilem. Nastavte si oznámení tak, abyste nemuseli reagovat na každé pípnutí, vypněte například nedůležitá upozornění. Telefon tak nebude neustále přitahovat vaši pozornost a vy se stanete pánem svého technologického zařízení, ne jeho otrokem.

Setkávání off-line

Místo virtuální komunikace se snažte setkávat s přáteli a rodinou osobně. Sami dbejte na to, abyste při společných setkáních odložili své mobilní telefony.

Alternativní aktivity

Pěstujte zdravé návyky, jimiž předejdete digitální závislosti. Namísto abyste hned sáhli po telefonu, začněte den několika minutami meditace nebo psaním deníku. Večer si místo nekonečného skrolování odpočiňte u knihy nebo relaxujte ve vaně.

Zóny bez mobilních zařízení

Vymezte si doma zóny, kde se nesmějí používat mobilní zařízení. Může to být ložnice, jídelna nebo třeba útulný čtecí koutek. Vytvoření těchto zón vám pomůže naučit se žít v přítomném okamžiku.

Digitální úklid

Pravidelně čistěte svůj digitální prostor. Mějte uspořádané soubory, odstraňujte nepoužívané aplikace, odhlašujte odběr nepotřebných newsletterů…

Vraťte se ke koníčkům a přírodě

Investujte čas do off-line aktivit. Vraťte se ke svým někdejším koníčkům, projděte se přírodou nebo naučte novým dovednostem. Skutečné zážitky vám mohou přinést velkou radost a uspokojení.

Odpojte se a relaxujte