Téměř 2000 dobrovolníků uklidilo v Beskydech 5,5 tuny odpadu

Ostrava 28. září (ČTK) - Téměř 2000 dobrovolníků se dnes v Beskydech zapojilo do tradiční akce Poděkuj horám. Ve čtyřech lokalitách uklidili z lesů a okolí silnic 5,5 tuny odpadu. Na svazích hory Stolová pak dalších 100 dobrovolníků vysadilo 1000 buků. ČTK to dnes za organizátory sdělila předsedkyně spolku Čisté Beskydy Kateřina Piechowicz.

"Akce Poděkuj horám se konala na stanovištích v Čeladné, Frýdlantu nad Ostravicí, na Ondřejníku a Ostravici. Zapojili se do ní především rodiny s dětmi, mladí lidé, ale také školáci nebo skauti. Smyslem přitom nebyl jen samotný úklid. Dobrovolníci se především snažili poukázat na to, že mezi námi žijí lidé, kteří i v dnešní době odhazují odpady v přírodě a znečišťují tak životní prostředí," uvedla Piechowicz.

Novinkou akce bylo sázení stromů v lokalitě zasažené houbou václavkou a kůrovcem, kde dobrovolníci vysazovali buky. "I tato aktivita měla spíše symbolický charakter. Hlavním záměrem je poukázat na to, že jedním z důvodů rozšíření kůrovce jsou klimatické změny způsobující sucho. Právě nové stromy přitom dokážou eliminovat produkci skleníkových plynů a zpomalovat oteplování planety," řekla Piechowicz.

Akce se konala ve spolupráci s Biskupskými lesy a podporuje ji společnost Heimstaden, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. "Pro nás je důležité, že se do akce Poděkuj horám zapojily především skupinky mladých lidí, ale také maminky, které s sebou vzaly nejmenší děti. Věřím, že si zodpovědná nová generace i tímto vytváří pevný vztah k našemu regionu a v budoucnu zde budou tito mladí lidé tvořit lepší místo k životu," řekl generální ředitel společnosti Jan Rafaj.

28.9.2023

Zdroj: ČTK

Zpět