Z Ostravy se stává včelí město. Úly jsou na střeše i ve věznici

Doslova medový zlatý důl nabízí centrum Ostravy, navíc s novými postupy.

Ostrava Ostrava se mění v město včelám zaslíbené. Šedesát kilogramů medu se v těchto dnech podařilo stočit z úlů, které se nacházejí na střeše věžového domu v ulici Na Bělidle v Moravské Ostravě. Tři úly s padesáti tisíci včelami tam vloni experimentálně umístili členové Včelařského spolku Moravy a Slezska. A výsledek všechny mile překvapil.

VČELY JSOU SLEDOVANÉ

Dům se nachází poblíž Komenského sadů, což je pro včely doslova ráj. V úlech jsou speciální senzory ve tvaru srdce, které včelařům poskytují důležité informace o počtu včel, vnitřní i venkovní teplotě a vlhkosti. Dění v okolí úlů navíc snímá kamera. Záběry je možné sledovat on-line na internetu.

Úly jsou umístěny na střeše domu, který spravuje společnost Heimstaden. „Chtěli jsme nějak smysluplně využít plochy střech bytových domů v Ostravě a zároveň přispět k biodiverzitě ve městě. Včely se s přispěním lidí zabydlují na střechách po celé Evropě. Jde o moderní trend, jak dostat přírodu do měst a zároveň ji chránit,“ řekla mluvčí Heimstaden Kateřina Piechowicz s tím, že cílem péče o včelstvo je pomoc dalšímu životu v lokalitě a přiblížit důležitost existence včel ve velkých městech.

„Na samotnou péči o úly a včely máme experta s desítkami let zkušeností, Václava Ptoška ze Včelařského spolku Moravy a Slezska. Do celého procesu jsme zapojili i naše zaměstnance. Doslova sladkou třešničkou úsilí je vlastní med,“ dodala Piechowicz.

MEDOVÁ POZORNOST

Na med v malém dárkovém balení se mohou těšit zaměstnanci společnosti i obchodní partneři. Vše nasvědčuje tomu, že se včelí úly objeví i na dalších střechách věžových domů, a to nejen v Ostravě. Výše zmíněné on-line záběry ze střechy lze nalézt na stránkách Heimstaden. „Je to strašně uklidňující. Když potřebuji na chvilku vypnout, kouknu na včelky a hned je všechno veselejší,“ řekl Deníku jeden ze zaměstnanců společnosti.

Včelaření má na Ostravsku dlouhou tradici. Úly jsou na nejrůznějších místech. Dokonce i zda zdmi Věznice Heřmanice, kde se zdejší trestanci starají o včely od roku 2017.

K TÉMATU Med Bručoun ve věznici

Včelí úly za zdmi Věznice Heřmanice jsou součástí projektu Dobrá (v)úle, na kterém Vězeňská služba ČR spolupracuje s Českým svazem včelařů.

„Všichni víme, že včelařství je důležitá společensko-prospěšná činnost; ať už pro opylování rostlin včelami, pro produkci medu a dalších včelích produktů nebo pro bezprostřední spojení s přírodou. Nyní přibyla další pozitivní stránka včelařství může pomoci vězňům nejen smysluplně naplnit jejich volný čas, ale pomůže jim lépe se zapojit do života po ukončení výkonu trestu. Věřím, že projekt bude úspěšný. Že věznic, které se k němu připojí, bude rychle přibývat,“ uvedla před časem Jarmila Machová, předsedkyně Českého svazu včelařů.

Na názvu se prostřednictvím ankety podíleli čtenáři Deníku, etiketu pak vytvářeli vězni. Med je neprodejný. (per)

Střecha Na Bělidle. Ve věžáku nedaleko Komenského sadů se nachází na střeše útočiště pro včelky, které vytvářejí skvělý ostravský med. Vše je navíc pozorně monitorováno. Snímky: Deník/Jaroslav Perdoch

Ostrava jde s dobou. Mluvčí společnosti Heimstaden, která se na projektu podílí, sdělila, že jde o moderní trend, jak dostat přírodu do měst a zároveň ji chránit. Foto: Deník/Jaroslav Perdoch

Autor: Jaroslav Perdoch

8. 8. 2023

Zdroj: Ostravský týdeník

Zpět