Ukrajinci obsadili už 250 bytů

Už 250 rodin z Ukrajiny se podařilo ubytovat v bytech společnosti Heimstaden, největšího poskytovatele nájemního bydlení v Česku. Společnost jim zároveň pomáhá hledat práci, školy či lékaře a vybudovat si další nutné zázemí.

Podle mluvčí Heimstadenu Kateřiny Piechowicz preferují ubytování v bytech lidé, kteří již v Česku mají příbuzné anebo prošli uprchlickým zařízením a rozhodli se zde zůstat delší dobu. „Běžně pronajímáme nezařízené byty, ale je zřejmé, že uprchlíci přicházejí často jen s příručním zavazadlem a bez možností si byt vybavit. Proto jsme každý byt na vlastní náklady opatřili alespoň základním nábytkem, ložním prádlem, kuchyňskými potřebami a trvanlivými potravinami,“ řekl generální ředitel české pobočky Heimstadenu Jan Rafaj s tím, že evidují už i první zájemce o podnikání v Česku.

Asi největší překážkou pro získání lepších pracovních pozic v Česku je pro Ukrajince, zejména ženy, jazyková bariéra. „Jen hrstka ovládá angličtinu na takové úrovni, aby mohla zastávat manažerskou profesi. Bohužel pak nezbývá než vzít méně kvalifikovanou práci,“ nastínil Libor Dürrer, který vede pracovní agenturu Workado. Z 10 žen se podle něj anglicky domluví dvě, přičemž výjimkou nejsou ani programátorky.

(plk)

5. 5. 2022

Zdroj: Právo - Střední a Východní Morava

Zpět