Informace k povodním
Aktuality
Odstávky
Škodní události
Pokud došlo k zatečení do bytu nebo jiného prostoru domu z důvodu zejména konstrukční vady domu, špatného technického stavu domu nebo vadného svodu, střešní krytiny, prasklin ve fasádě či nedostatečné izolace balkónů, může se klient se škodou na majetku, která mu výše popsaným způsobem vznikla, obrátit na společnost Heimstaden. V souvislosti s daným požadavkem je nutno vyplnit formulář pojistné události, přesně specifikovat škodu a doložit ji fotodokumentací, poté vše zaslat na e-mail info@heimstaden.cz
Upozorňujeme však, že škody na majetku vzniklé zanedbáním povinností nájemce vyplývajících ze smlouvy o nájmu nebude možno nárokovat z pojistné smlouvy pronajímatele, např. škody na majetku způsobené zatečením z otevřeného okna.
Škody na majetku vzniklé v důsledku odstávky elektrické energie (např. zásoby potravin znehodnocené nefunkční lednicí či mrazákem apod.) je nutno uplatnit u pojišťovny, s níž má klient uzavřenu smlouvu na pojištění domácnosti.
Pokud došlo ke škodě na majetku umístěném ve sklepních a suterénních prostorách z důvodu jejich zaplavení, je nutno škodu uplatnit u pojišťovny, s níž má klient uzavřenu smlouvu na pojištění domácnosti. Majetek zničený nebo poškozený z výše uvedeného důvodu nekryje pojistka pronajímatele, jedná se zejména o sportovní náčiní, pracovní pomůcky či nářadí apod.
Doporučení při odklízení
Při odklízení škod po povodni dodržujte tato základní hygienická pravidla:
Při práci v zatopených prostorách a při jejich čištění jste vystaveni vysokému riziku infekce. Jedná se zejména o infekce přenášené vodou kontaminovanou výkaly pocházejícími z žump a čističek odpadních vod.
- Co nejvíce omezte styk vody a bláta s tělem!
Při práci používejte vždy holínky a gumové rukavice. Ruce si myjte pitnou vodou a mýdlem a utírejte do papírových ubrousků vždy zejména po styku s povrchy, které byly v kontaktu se záplavovou vodou nebo kaly, vždy před jídlem, pitím a také před kouřením. - Při styku s infekčním materiálem suché ruce dezinfikujte alkoholovými přípravky (např. Spitaderm, Sterilium, Promanum N, Spitacid).
- Prádlo znečištěné záplavovou vodou je nutné pečlivě dezinfikovat. Šatstvo, které lze vyvařit, vyperte při teplotě 90°C, případně vyvařte během 10 minut a až poté perte v pračce.
- Nikdy nekonzumujte zaplavené potraviny! Tyto potraviny je nutné zlikvidovat (uložit do označených kontejnerů). Výjimku tvoří pouze potraviny, které byly hermeticky uzavřené (konzervy, skleněné obaly).
- Zlikvidujte chlazené nebo mražené potraviny, jestliže chlazené potraviny byly ponechány nad teplotou 6°C déle než 4 hodiny a jestliže mražené potraviny roztály a byly tak ponechány déle než 2 hodiny.
Plísně patří k jednomu z největších problémů, se kterým se lidé v zatopených oblastech potýkají. Zátopová voda, která pronikla do zdí, s sebou přináší obrovské množství choroboplodných zárodků, spory hub a plísní i dostatek živin pro jejich bujení. Proto je velmi důležité zasažené prostory odvětrávat a zdivo důkladně vysušit.
Plíseň v žádném případě neodstraňujte mechanicky, situace by se tím jenom zhoršila, protože výtrusy by se rozvířili do prostoru. Postižené místo je proto vhodné postříkat ze vzdálenosti 5 – 10 cm neředěným Savem proti plísním. Po aplikaci nechejte 20 minut působit a popřípadě postup opakujte (při silném napadení).
V případě, že se plíseň objevila i na vašem nábytku, nelze jej už bohužel zachránit. Napadený nábytek je nutné co nejdříve odstranit z místnosti (mohlo by dojít k dalšímu šíření plísní).
Ostatní