Doma vypěstovaný


Tipy pro úspěšné pěstování na balkoně

Vyberte si správnou půdu

Vše začíná u půdy. Vyberte si kvalitní půdu, která je od začátku správně hnojená, bohatá na mikroživiny a lépe zadržuje vlhkost.

Zasejte několik plodin do větší nádoby

Vyhněte se „tlačenici“ mezi plodinami a zároveň předcházejte suchu výběrem větší nádoby. Existuje několik vhodných společníků, kteří se dobře vyvíjejí vedle sebe, což šetří místo. Například měsíček lékařský, mák a řeřicha, na trvalkových záhonech se pak daří oreganu a tymiánu různých odrůd k radosti včel, motýlů i lidí.

Maximální využití prostoru

Pokud máte omezený prostor, zkuste pěstovat ve vrstvách a na výšku. Bylinky odolné vůči suchu, jako je tymián a rozmarýn, pěstujte v menších květináčích, které lze připevnit na mříž nebo pletivo na zdi. Existují chytré květináče, které jde zavěsit přes zábradlí z obou stran a které se hodí pro rostliny nevyžadující velkou hloubku půdy, jako jsou jahody, pažitka nebo salát.

Slunce, nebo stín

Při výběru jedlých plodin byste měli mít na paměti umístění balkonu. Pro stinná místa je vhodné vybírat rostliny, které příliš rychle nevysychají jako salát, špenát nebo celer. Také jarní cibulka, mrkev, řepa a další kořenová zelenina snesou trochu více stínu. Chilli papričky, papriky, rajčata, okurky, cibule, hrášek a fazole jsou vhodné pro slunné části balkonu.

Rádi pěstujete, ale nemáte balkon?

Existuje mnoho plodin, kterým vyhovuje okenní parapet. Některým kořením a bylinkám se daří v interiéru, například bazalce. Pro pěstování ve vnitřním prostoru jsou vhodná také rajčata a miniaturní okurky. Nejlepší chuť získají, pokud je necháte u slunného okna.